Şahıs Şirketi Nedir? Nasıl Kurulur?

Çoğumuzun hayalinde, sektörde kendimizi geliştirdikten sonra işimizi kurup, kendi işimizin patronu olmak var. Bunun için yıllar içinde tecrübe kazanmayı, bu arada para biriktirmeyi ya da ortam ve şartlar uygunsa direk risk alarak da olsa şirketiniz kurmayı düşünebilirsiniz. Her ikisi için de ufak çapta bir firma ile işe başlamak uygun olur. Bunun için de şahıs şirketi kurmayı seçmek daha az risklidir. Peki şahıs şirketi nedir? Nasıl kurulur? Ne gibi avantajları vardır? Dezavantajları var mı? Yazımızda hepsine cevap bulmaya çalıştık.

Şahıs Şirketi Nedir?

Bireysel olarak kurduğunuz, sizin ve ortaklarınızın sorumluluklarının sınırsız olduğu şirketler şahıs şirketi statüsündedir. Sadece siz veya birkaç ortağınızla kurabilirsiniz. Ortaklıkla kurduğunuzda, devir işlemleri zorlaşabilir zira tüm ortakların onayı olmadan hisselerin devri veya satılması olanaksızdır. Şahıs şirketlerinin kuruluş aşaması limited, anonim şirketlere göre daha basittir ve hızlı ilerler.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şirket kurmak için öncelikle gerekli belgeleri hazırlayıp ilgili resmi kurumlara teslim etmeniz gerekir. Bu belgeleri kendiniz hazırlayıp bağlı olduğunuz vergi dairesine teslim edebilirsiniz ya da bunun için muhasebecinize, mali müşavirinize vekalet vererek yardım alabilirsiniz. Belgeleriniz tam ise 2 gün içinde şirket kurulumunuz gerçekleşir. İlerleyen süreçte vergi dairesince yoklama işlemi yapılır. Vergi levhanız gelir ve gerekirse yazar kasa temin edersiniz. Sonrasında gider pusulanızı alabilir, e-imza, e-fatura başvurusu yapabilirsiniz. Sicil gazetesine ilan verip Ticaret Odası’na kayıt yaptırmanız gerekir. Daha sonra Sgk, Bağkur başvuruları yapılabilir.

Şahıs Şirketi Açmak İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

 Başvuru Formu (Vergi dairesinden ya da internet üzerinden temin edilebilir. Doğru ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır.)

2 adet nüfus cüzdanı sureti • 2 adet vesikalık fotoğraf • 2 adet noter onaylı imza beyannamesi

2 adet ikametgah belgesi

Kira kontratı veya tapu fotokopisi

 Not: Başvuruyu muhasebeciniz ya da mali müşaviriniz yapacaksa ek olarak vekalet ve imza beyannamesi gerekir.

 Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları Nelerdir?

 Sermaye zorunlu değildir.

Diğer şirket türlerine göre kurulum aşaması oldukça basittir. Gerekli evraklar azdır ve başvuru hızlı sonuçlanır. 2 gün içerisinde şirketiniz açılmış olur.

Kuruluş masrafları azdır.

Yetki kurucu ve ortaklarda olduğu için kritik kararlarda hızlı sonuç alınır.

Muhasebeci, mali müşavir ödemeleri için gerekli giderler diğer şirket türlerine göre düşüktür.

Kademeli vergi sistemi sayesinde geliriniz arttıkça verginiz artar. O yüzden ilk kuruluş aşamasında sermaye ihtiyacınız yüksek olacağı için vergi masraflarınızın az olması avantajlıdır. Geliriniz ve ödemeniz gereken vergi yeterince arttığında şirket türünüzü de değiştirebilirsiniz.

Sektörde yeniyseniz, girişimciyseniz, başarı konusunda endişeleriniz varsa şahıs şirketi kurmanız daha az risklidir.

Şahıs şirketleri, az ortaklıdır ve ortakların hepsi gerçek kişilerden oluşur. Borçlardan da tüm ortaklar mesuldür.

Olası fikir ayrılıklarında, ekonomik problemlerde, ayrılma talebinde bulunan ortak için diğer ortakların da onayı gerekmektedir. Bu da şirketiniz için daha güvenli ve avantajlıdır.

Şahıs şirketlerini kapatmak da kurmak kadar kolaydır. 1 gün içerisinde kapatma talebinde bulunabilirsiniz. Bu süreç diğer şirket türlerinde 1 yıla kadar uzayabilir.

Şahıs Şirketi Kurmanın Dezavantajları Nelerdir?

 Diğer şirket türlerinin gelirleri, iş hacimleri daha fazla olduğundan bankalar ve diğer kurumlar nezdinde itibarları şahıs şirketlerine göre daha yüksektir. Kredi, pos vb. başvurularda limited şirketleri daha hızlı onay alır.

Şahıs şirketlerinde kademeli vergi sistemi geçerlidir. Yani geliriniz arttıkça ödemeniz gereken vergi de artar. Yüksek gelir elde etmeye başladığınızda bu oran %40’lara kadar çıkabilir. Bu sistem düşük gelirde avantajlıyken yüksek gelirde dezavantaja dönüşür. Vergi oranı diğer şirket türlerinde sabittir ve %20 civarındadır.

 Şahıs Şirketi Açmak Ortalama Ne Kadar Maliyet Gerektirir?

 Şahıs şirketi için gerekli maliyetler yıllara göre farklılık göstermektedir. Ortalama şu şekildedir:

Şirket kuruluşu için servis bedeli: 250 TL

Vergi dairesi için damga vergileri tutarı: 52 TL

Noter onaylı imza beyannamesi:100 TL

Muhasebeci için vekalet ücreti:148 TL  


SANAL
OFİS


TOPLANTI ODALARI


HAZIR OFİS