Paylaşımlı (Ortak) Ofis

 Paylaşımlı ofis, ticari olarak kiralanmış bir ofisi paylaşan iki veya daha fazla işletmenin tercih ettiği ofis sistemidir. Ortak ofis alanları, genellikle freelance çalışanlar, yeni bir işe başlayanlar, küçük ölçekli girişimciler, bağımsız iş yapan danışmanlar için ideal bir çalışma ortamı olarak görülmektedir.

Paylaşımlı ofisler, ortak çalışma esasına dayanan hizmet olanakları ile çalışma ortamını daha verimli hale getirmektedir. Her gün aynı saatler arasında sabit ve düzenli mesai yapmayan, sıklıkla seyahat halinde olan kişiler için, ofis masraflarına ortak bulması maliyetleri düşürmek adına uygun bir ofis çözümüdür.

Coworking veya Co-working, birçok insanın işlerini yürütmek ve çalışmak için kullandıkları ortak ofis veya diğer adıyla paylaşımlı ofis alanlarıdır. Saatlik, aylık vb. uygulamalarla fiyatlandırılan paylaşımlı ofisler alternatif bir iş çözümüdür. Türkiye’nin başkenti Ankara’da, Koç İkiz Kuleleri’nde hizmet veren Divan Ofis, paylaşım ofis hizmeti ile işinize değer ve profesyonellik katar. Ücretsiz çay ve kahve ikramımızla keyifle çalışırsınız.

Paylaşımlı(Ortak) Ofis Nedir?

 Paylaşımlı ofis; mobilyalar dahil, teknik altyapıyı hazır halde sunan, çalışma ortamınızı daha verimli hale getiren ortak çalışma alanlarıdır. Müşteriler, ihtiyaç duydukları alan için belirli bir ücret ödeyerek kendileri için özel alanları kiralayabilir, ortak alanları da kullanabilirler. Yapılan araştırmalar çalışanların kendilerini daha yaratıcı hissettikleri ve böylelikle cafe, kalabalık mekanlardaki ortamlara kıyasla işlerine daha fazla odaklandıklarını söylüyor.

Çalışmak için fiziki bir mekana ihtiyaç duyuyor ancak hazır ofislerin  maliyetinden endişe ediyorsanız Divan Ofis’in paylaşımlı(ortak ) ofis kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu ofislerde odanızı 2-3 kişiyle paylaşarak kira bedelinden tasarruf edersiniz. Coworking alanlarından artı olarak şahsınıza ait bir sabit koltuğunuz ve kişiseleştirebileceğiniz  bir masanız olur. Çalışma etiğine sahip paylaşımlı ofis paydaşlarıyla konsantrasyonunuz bozulmadan, sessiz ortamda işinizi yapabilir, networkünüzü genişletebilirsiniz. Özel eşyalarınız için dolap tahsis edilir. Ücretsiz çay-kahve ikramımızla  keyifle çalışırsınız. Freelance, Hibrit veya yarı zamanlı çalışansanız, paylaşımlı (ortak) ofis kiraları daha makul olduğu için, kullanmadığınız zamanları da düşünerek müstakil bir ofise ve personele para ödememiş olursunuz.

Paylaşımlı(Ortak) Ofis Fiyatları

 Paylaşımlı ofis fiyatları,  iki veya daha fazla kişinin kira bedelini paylaşması nedeniyle müstakil kiralık ofislere göre daha ekonomiktir. Ortak ofis kiralama sistemi, size bütçeniz için en uygun fiyat aralığında seçenekler sunmaktadır. Ortak ofisi paylaşan kişiler, ayrı bir müstakil ofise sahip olmanın maliyet ve risklerinden kurtulur, ihtiyacı olan alan ve zaman kadar ödeme yaparak, gizli maliyetlerin olmadığı, tek kira bedeli ile rahat eder.

Divan Ofis’te Paylaşımlı (Ortak) Ofis Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

 ⇒ Divan Ofis’in Koç İkiz Kuleleri’nde bulunan gözde lokasyonu ile iş adresinize prestij katarsınız.

⇒ Şahsınıza tanımlı kartlarla ofisinize 7/24 giriş yapabilirsiniz.

⇒ Merkezi konumu ile hem siz hem müşterileriniz kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

⇒ Kira bedeli dışında stopaj, elektrik, su, aidat vb. giderlerden kurtulursunuz.

⇒ Ek masraf yoktur. Gizli maliyetlerin olmadığı şirketiniz adına kesilen faturayı gider olarak gösterebilirsiniz.

⇒ Sekreterlik hizmeti ile telefonlarınız firmanız adına cevaplanır, aktarılır, posta, kargolarınız alınır.

⇒ Mobilyalı olarak teslim edilen ofislerimizle, dekorasyonla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Koltuk ve masalarımız ergonomik tasarımlarıyla konforlu çalışmanızı sağlar.

⇒ Ofislerimiz ultra ses yalıtımına sahiptir. Konsantrasyonunuz bozulmadan işinizi yaparsınız.

⇒ Divan Ofis’te tüm odalar ayrı iklimlendirmeye sahiptir. Manuel ayarlanan ısı paneli ile ortamın sıcaklığı, serinliği tamamen sizin kontrolünüzdedir.

⇒ Yüksek hızlı internet ve kişiye özel Ip şifrelerle hızlı ve güvenle çalışırsınız.

⇒ Farklı ebattaki ofislerimiz ve aylık, yıllık kiralama seçeneklerimiz planlarınızda esneklik sağlar.

⇒ İhtiyaç halinde Divan Ofis’in toplantı salonlarını kullanabilirsiniz. Misafir, müşterileriniz güleryüzle karşılanır, yönlendirilir. Çay, kahve ikram edilir. Görüşmelerinizi profesyonel ortamda, keyifle yaparsınız.

⇒ Düzenlediğimiz etkinlik ve toplantılarla networkunuzu genişletebilir, Divan Ofis’teki şirket sahipleriyle tanışarak fikir alışverişi yapabilirsiniz.

⇒ Teknik destek, tamirat, günlük temizlik hizmetleri şirketimizce karşılanır.

⇒ Temiz hava, molalarınız için açık alan ve terasımız vardır.

⇒ Yemek, alışveriş ihtiyaçlarınız için Avm, zincir restaurant ve cafeler yürüme mesafesindedir.

⇒ Sınırsız çay, kahve ikramlarımızla keyifle çalışırsınız.


SANAL
OFİS


TOPLANTI ODALARI


HAZIR OFİS