Ofiste Çalışırken Yemek Molası Veriyorsunuz, Peki Ya Su?

 
İnsan vücudunun yaklaşık yüzde 65’i sudan oluşur. Bu nedenle ofiste çalışırken her gün düzenli olarak su tüketmek sağlığımız için büyük önem taşıyor.
Uzmanlara göre sağlıklı bir yaşam için ideal su tüketimi günde 8-9 bardaktır.
 
Su içmek:
 
1) Cilt sağlığına katkı sağlıyor. Bol su içmek, cildin genç ve sağlıklı görünmesini sağlar. Su, toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırdığı için yaşlanmayı yavaşlatır.
 
2) Organların iyi çalışmasını sağlıyor. Düzenli su içmenin bilinen en büyük faydalarından biri organların çalışmasını düzenlemektir. Su, kan dolaşımınızı kolaylaştırarak besin ve oksijenin dokulara nüfuz etmesini sağlar.
 
3) Baş ve mide ağrısını azaltıyor. Yapılan araştırmalara göre düzenli su tüketimi baş ve mide ağrılarında önemli oranda azalma sağlıyor.
 
4) Unutkanlık ve dikkatsizliği azaltıyor. Gerekli miktarda su tüketimi; susuz kalmaya bağlı olarak gelişen unutkanlık, dalgınlık, dikkat problemleri gibi ofis sorunlarının önüne geçer, beyin fonksiyonlarını düzenler.
 
5) Kilo vermeye yardımcı oluyor. Diyetisyenlerin de vurguladığı gibi, düzenli su tüketimi vücudun yağ yakmayı hızlandırarak kilo vermenizi kolaylaştırır.
 
6) Sindirim sistemine iyi geliyor. Bol su içmek sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlayarak kabızlığın önüne geçmeye yardımcı olur. Su, yediğiniz besinlerin parçalanmasına yardımcı olarak, sindirim sisteminin mükemmel çalışmasını sağlar.
 
7) Metabolizmayı hızlandırıyor. Yeterli miktarda su tüketimi metabolizmanın iyi çalışmasına olanak tanıyarak günlük harcanan enerji miktarını artırır.
 

Çay ve kahve suyun yerini tutmaz!

Hiç bir içecek suyun yerini tutamaz. Günlük hayatımızda özellikle de ofislerimizde çalışırken tüketmekten keyif aldığımız su haricindeki diğer içecekler susuzluğumuzu giderici etkiye sahiptir ve bu içeceklerin faydalı ve yeterli olduğunu düşünürüz. Bu tür içeceklerin fazla tüketilmesi susama hissini baskılayarak, suya olan ihtiyacı azaltmaktadır. Susama hissinin olmaması vücudun günlük su ihtiyacının karşılandığı anlamına gelmez.

Su kalori içermez ve asiditesi yoktur. Kafeinli içeceklerin fazla tüketilmesi çarpıntıya neden olurken bu içeceklerin beraberinde kullanılan fazla şeker de kilo alımına neden olur.

Tüm bu faydalarına rağmen her şeyde olduğu gibi su tüketiminde de aşırıya kaçmamakta yarar var.

Ofis temposunda su içmeyi unutuyorsanız , işe başlarken şişenizi ofisinizde görünür yerde, masanızın üzerinde tutmanızı öneririz. Su içmeyi hatırlatıcı birçok mobil uygulama olduğunu da hatırlatmak isteriz.
 
Suyla kalın, sağlıklı çalışın.
 
 

 

 


SANAL
OFİS


TOPLANTI ODALARI


HAZIR OFİS