Hazır Ofis Mi? Sanal Ofis Mi?

İşletmeniz için kiralayacağınız ofisin sanal mı yoksa hazır bir ofis mi olması gerektiği konusunda kararsız mı kaldınız? Her ikisinin de artıları ve eksileri vardır ve hazır ofis (adından da anlaşılacağı gibi) size fiziki kullanım imkanı sağlarken, sanal ofis sağlamaz.

Divan Ofis’te size özel müstakil hazır ofis alanları, toplantı odaları, bekleme alanı, açık mutfak vb. ortak alanlar sunarken, ihtiyacı olan şirketlere de sanal ofis hizmeti  veriyoruz. Sanal ofisler, işiniz için fiziki bir ofis kullanım imkanı sunmaz, ancak şirket kuruluşu, posta-kargo takibi vb. işler için firmanıza kolaylık, kurumsal imajınıza katkı sağlar.

Sanal ofisin mi yoksa hazır ofisin mi işinize uygun olduğuna karar vermek zor olabilir ve bu kararı etkileyen farklı faktörler vardır. Karar vermenize yardımcı olacak bazı faktörleri sizin için derledik:

Maliyet

Genel giderleri düşük tutmaya çalışmak, kararlarınızı etkileyen en önemli hususlardan biridir. Giderlerinizi azaltmak istiyorsanız, sanal ofis kiralamak düşünmeye değer. Hazır ofis alanı kiralamak daha masraflıdır ve fiyatlar her geçen gün artmaya devam ediyor.

Bununla birlikte, illa ki fiziksel bir ofise ihtiyacınız varsa, maliyetleri düşürmeye çalışmak gerekir. Örneğin, müstakil bir ofis satın almak veya kiralamak yerine hemen çalışmaya hazır kiralık ofisleri tercih edebilirsiniz.

Bu sayede şirket bütçenizi, kira, aidat, abonelik gibi giderler yerine büyüme, ve yatırım için kullanabilir, faaliyetlerinize Divan Ofis’te rahatlıkla devam edebilirsiniz.

Kazanan: Sanal Ofis

Güven ve Marka İmajı

İşletmenizin itibarı için güçlü bir marka imajına sahip olmak ve müşterilerinizin güvenini kazanmak, çok önemlidir. Halihazırdaki müşterilerinizin veya potansiyel müşterilerinizin gözünde fiziki bir ofise sahip olmak, sekreterlik hizmeti ve telefonlarınızın cevaplanıp, misafirlerinizin karşılanması, işinizin kurumsal görünmesine katkı sağlar. Ya da sanal ofis hizmeti alıp Divan Ofis’i adres gösterirken, daha profesyonel toplantılar için toplantı salonu kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz.

Sanal bir ofisten farklı olarak, fiziksel bir konuma sahip olmanın, size ve markanıza duyulan güveni artırması daha olasıdır.

Kazanan: Hazır Ofis

Esneklik

Sağlıklı bir iş-yaşam dengesi korumak için çalıştığınız ortamın koşulları son derecede önemlidir. Hazır ofiste, bu koşullara çoğu zaman müdahale edemeyebilirsiniz. Vaktinizin bir kısmını trafikte geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Ofisi paylaştığınız kişilerle uyum da önemlidir; kimi klimayı yükseltmek ister kimi çalışırken müzik dinlemeyi sever.

Ancak sanal ofis seçeneğini tercih edenler, ofis yerine evde, atölyede daha fazla zaman geçirecekleri için, ortamı kendileri ayarlayabilir ve iyileştirilmiş bir iş-yaşam dengesinin keyfini çıkarabilirler. Hem vakitten kazanırlar hem de kira masrafından…

Kazanan: Sanal Ofis

Müşteri İletişimi

İşletmenizin müşterilerle buluşmak için büyük olasılıkla profesyonel bir alana ihtiyacı olacak, bu nedenle hazır ofis, ilk bakışta daha iyi bir seçenek gibi görünüyor. Toplantı alanları hizmet kapsamında olduğu için, müşterilerle olan etkileşimleriniz daha profesyonel hale gelecek ve onlara firmanızın işleyişi, vizyonu hakkında daha fazla fikir verecektir. Evden, sanal bir ofis adresi altında çalışıyorsanız, mutfağınızda veya oturma odanıza bir toplantı için müşteri davet etmek pek de profesyonelce olmaz.

Ancak, sanal bir ofis seçseniz bile, toplantı odalarını ihtiyaç duyduğunuzda kiralama seçeneği vardır. İster müşteri görüşmesi, ister bir yönetim kurulu toplantısı düzenliyor veya potansiyel çalışanlarla görüşüyor olun, ihtiyaçlarınıza göre uyarlanabilecek farklı ebatlarda toplantı odalarımız mevcut. Tam donanımlı (ses sistemi, projeksiyon, tahta vb.) toplantı salonlarımızı saatlik, yarım veya tam gün olarak rezerve edebilirsiniz.

Kazanan: Hazır  Ofis

Çevre

Çevreye duyarlı işletmeler, tüketiciler tarafından tercih sebebidir ve firmanıza rekabet avantajı sağlar. Yapılan anketler, tüketicilerin üçte birinin, sosyal veya çevresel fayda sağladığına inandıkları şirketlerle iş yapmayı seçerek, sürdürülebilir markaları tercih ettiğini ortaya koydu.

Sanal ofis kullanmak, karbon ayak izinizi azaltmanın harika bir yoludur ve fiziksel bir alana göre daha çevre dostudur. Klima, ısıtma, aydınlatma ve elektrik, içecek tüketimi fiziksel bir ofisin gereksinimlerinden sadece birkaçıdır ve bunların tümü bir işletmenin enerji tüketimini artırır. Uzaktan çalışmak bu ihtiyaçları ve ortaya çıkan atıkları azaltır. Araç kullanımı zorunluluğunu ortadan kaldırdığı için karbon salınımını azaltır.

Kazanan: Sanal Ofis

İşbirliği

Network, daha iyi fikirler üretmenize, karşılıklı işbirliği yapmanıza olanak sağlar, bu da moral ve motivasyonunuzu artırır. Sanal bir ofisle geniş bir network oluşturmak zordur. Elbette dijital olarak da iletişim kurabilirsiniz ancak bu yüz yüze iletişimin yerini tutmaz ve hazır ofis kiralayarak edineceğiniz çevrenin, artılarından mahrum kalırsınız.

Fiziksel bir ofise sahip olmak yalnızca kendi personeliniz arasında iletişimi  geliştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda farklı firmalarla tanışmanıza, fikir alışverişi yapmanıza, iş birliklerine olanak sağlar.

Peki Sanal Ofis Mi Yoksa Hazır Ofis Mi Seçmelisiniz?

Sanal ve hazır ofis arasında karar verirken, nihai olarak işinizin hangi aşamada olduğuna ve ne hedeflediğinize bakmalısınız. Yeni kurulan veya büyüme evresindeki şirketler için sanal ofis doğru seçim olabilir. Marka imajınızı korumak için prestijli bir adresiniz olur, kira maliyetleriniz ise düşük kalır. Sanal ofislerin daha çevre dostu olması ve esnek çalışmaya izin vermesi de ek faydalarındandır.

Daha yerleşik, uzun yıllardır faaliyet gösteren işletmeler için ise hazır ofis muhtemelen doğru seçim olacaktır. Fiziksel bir ofise sahip olmak, özellikle müşteri güveni oluşturmak, marka imajını güçlendirmek ve çalışanlarının düzenini sağlamak açısından daha kullanışlıdır.  Teknik destek, sekreterlik hizmeti ve toplantı salonu kullanımı, ücretsiz ikramlar vb. hizmetler de seçiminizi hazır ofis lehine değiştirebilir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment